Аутобуско стајалиште „Југ“ је нова инфраструктурна тачка код Аутокоманде, намењена за аутобуски и међуградски саобраћај.
Стајалиште је пројектовано да олакша долазак и одлазак путницима који користе аутобуски превоз, а у његовом склопу је и паркинг за приватна возила, као и простор за паркирање аутобуса. Званично је почело да ради, 29. априла 2026. године.
Аутобуско стајалиште „Југ” учиниће саобраћај и јавни превоз проточнијим и комфорнијим, рекао је градоначелник Београда Александар Шапић, приликом обиласка, 30. априла 2026. године.
– Сва возила, сви аутобуси који крећу са главне аутобуске станице на Новом Београду стају овде, сви аутобуси који иду пут југа Србије такође овде стају, а ово је ново стајалиште и за сва приградска и међумесна возила – навео је између осталог градоначелник.
Ново стајалиште је проширено за нишу и на њему ће стајати само аутобуси градског превоза и линије које су и раније саобраћале овде, а то су 18, 36 и 39.
Успостављена је минибус линија КЦ1, која повезује ову локацију са Клиничким центром Србије и ужим центром града. Линија саобраћа на релацији Београд (југ) – Клинички центар – Београд (југ), трасом преко Аутокоманде и Славије, уз пролазак кроз улице Светозара Марковића и Пастерову, чиме је омогућен директан приступ комплексу Клиничког центра. На линији саобраћају три минибуса, са интервалом од 15 минута.
Ово аутобуско стајалиште је значајно јер се ту налази и велики паркинг-простор са 350 паркинг-места која ће служити не само у оквиру стајалишта већ и у оквиру пројекта „Паркирај и вози”.
У наредном периоду, биће урађено постављање пасареле, која ће спајати садашњи нови паркинг са петљом и пешачком стазом преко Аутокоманде, моћи ће да се пређе на другу страну ауто-пута. Од планираних радова, остало је још да се изгради надстрешница, поставе клупе и оплемењујући мобилијар, као и комунално-безбедносна станица, док ће излаз на ауто-пут иза зграде ЕПС-а, бити пробијен, тако да грађани који долазе из правца Вождовца неће морати да се укључују на ауто-пут са Аутокоманде, већ ће моћи да продуже право иза зграде ЕПС-а и тако се укључе на ауто-пут.
Стајалиште „Југ“ је стратешки смештено у близини Аутокоманде и главних саобраћајница, што омогућава лакши приступ Београду, посебно за путнике који долазе из југоисточних крајева Србије.
Овим стајалиштем стварају су бољи услови за туристичке аутобусе и аутобусе за екскурзије. На тај начин се смањују гужве у центру града и омогућава бржи и лакши приступ локацији са које се креће ка жељеним дестинацијама.
Због преусмеравања међуградских аутобуса на стајалиште „Југ“, смањује се број аутобуса који би иначе пролазили кроз централне градске улице. Тиме се решава велики део загушења саобраћаја на кључним местима попут Аутокоманде и Газеле, чиме возачи добијају бржи и ефикаснији проток саобраћаја.
Линије градског превоза које су раније користиле стајалиште пре надвожњака, 17, 38Л, 46, 55 и 70, такође ће стајати на овом стајалишту и настављати даље својом трасом ауто–путем.