Rekonstrukcija objekta Hitne pomoći je od izuzetne važnosti jer tu medicinsku pomoć dobija svih 1,6 miliona Beograđana.
Na adresi Bulevar Franše d'Eperea broj 5, u toku je potpuna rekonstrukcija i dogradnja zgrade Hitne pomoći. Projekat se realizuje u saradnji sa Evropskom unijom i Evropskom bankom za obnovu i razvoj. Planirani rok završetka radova je maj 2026. godine.
Radovi se izvode fazama, što će omogućiti kontinuitet u radu i neometano izlaženje ekipa na teren.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, na konferenciji za novinare, 27. maja 2025. godine je precizirao da će izgradnja nove zgrade Hitne pomoći biti gotova tokom 2026. godine, kako je i utvrđeno rokovima.
Kompleks Zavoda za urgentnu medicinu izgrađen je 1957. godine i do sada nije doživeo značajnija ulaganja. Sastoji se od tri zgrade sa pripadajućim parkingom, ukupne površine od 5.227 kvadratnih metara. Novim planom predviđeni su proširenje kapaciteta i modernizacija prostora, sa ukupnom bruto površinom od oko 11.000 kvadratnih metara.
Modernizacija Zavoda za urgentnu medicinu u Beogradu će omogućiti kvalitetniju uslugu pacijentima i bolje uslove rada za zaposlene.
Zahvaljujući donaciji Evropske unije i povoljnom kreditu EBRD-a, objekat Hitne pomoći u Beogradu biće kompletno rekonstruisan, najavio je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, pre početka radova na ovom objektu.
Podsetio je da su on i direktor EBRD-a za region Zapadnog Balkana Mateo Kolanđeli 2023. godine potpisali ugovor koji se odnosi na rekonstrukciju Zavoda za urgentnu medicinu Beograd.
„Donacija je iznosila 8,8 miliona, a potom još 1,7 miliona evra, uz obezbeđeni kredit od pet miliona evra. Ova investicija je od izuzetne važnosti jer su uslovi rada u Hitnoj pomoći bili loši. Nadam se da će sve u roku biti završeno, kako bismo za oko dve godine dobili potpuno nov, uslovni objekat, kakav Beograd i zaslužuje. Hitna pomoć predstavlja prvi kontakt koji građani imaju sa zdravstvom, zbog čega očekujemo da nakon rekonstrukcije radi u daleko boljim uslovima“, rekao je gradonačelnik Šapić.
Objekat Hitne pomoći posle rekonstrukcije biće znatno proširen, modernizovan i energetski efikasan. Predviđeno je da se u njemu nalazi i veliki centar za obuku svih lekara, kao i moderan kol-centar namenjen brzoj i kvalitetnoj usluzi građana.
Projekat će biti podeljen u tri faze. Prva faza obuhvata rušenje postojećeg Bloka A i izgradnju nove zgrade sa potrebnim sadržajima i 33 garažna mesta za sanitetska vozila.
Druga faza podrazumeva rekonstrukciju i dogradnju Bloka B, kao i izgradnju nove nadstrešnice sa 10 parking-mesta za sanitetska vozila.
Finalna faza, Faza 3 , fokusira se na rekonstrukciju Bloka C.
Projekat izgradnje u tri faze ima za cilj neometano vršenje svih aktivnosti u Hitnoj pomoći.
Kada projekat bude završen, očekuje se znatno povećanje kapaciteta i prostora za oko 800 zaposlenih, koji će raditi u smenama.
Osim toga, nakon implementacije projekta, objekat Hitne pomoći će prema proračunima ostvariti konačnu uštedu energije od 49 odsto, kao i uštedu primarne energije od 16 procenata.